Запознајте ја Кејти Бауман - девојката одговорна за првата фотографија од црна дупка

Она што почна како обична среда заврши како еден од најголемите денови за модерната наука, бидејќи за првпат имавме можност да видиме како изгледа една црна дупка. Фотографијата од црната дупка ја направи телескопот Event Horizon, благодарение на компјутерска програма развиена од страна на Кејти Бауман. А која е таа?

Осум радио телескопи низ светот работеа со здружени сили за да ја креираат првата фотографија од црна дупка некогаш направена. А во самиот центар на овој значаен проект беше 29-годишната Кејти Бауман – компјутерски научник со образование стекнато на елитниот МИТ.

Бауман работеше на компјутерската програма уште во деновите кога фигурираше како студент, а со помош на останати компјутерски експерти и техничари, истата таа програма беше искористена како платформа за креирање на фотографијата од црната дупка. Покрај тоа, таа работеше и на верификување на фотографиите добиени од осумте телескопи.

Некој би рекол дека нејзиното име стана познато благодарение на социјалните мрежи, кои веднаш по објавувањето на фотографијата од црната дупка беа преплавени со слики и објави кои го нагласуваат влијанието на Кејти на овој проект. Но, тоа не е точно.

Она што ја направи позната е нејзината работа, трудот и енергијата која ја внесе во овој револуционерен научен чекор напред. Кејти Бауман ќе остане запаметена како научникот кој е одговорен за фотографијата од црната дупка и тоа не може никој да го смени. Многу луѓе го споредија нејзиниот труд со оној на Маргарет Хамилтон, која во 1969 беше клучен дел од тимот кој го испрати Аполо 11 на Месечината.

„Никој не можеше да го направи ова сам. Луѓе од многу позадини, од многу земји, од различни култури се собраа заедно за да го реализираат овој проект“, изјави Боуман за CNN.

Самодовербата е она што ја истакнува Кејти Бауман од околината, па и од повеќето научници кои работат на врвни позиции. Таа уште во 2016 година го предвиде овој момент, кога во нејзиниот говор за TED Talk наречен „Како да направите фотографија од црна дупка“ рече дека „тим од научници мора да ги здружи силите за да се креира првата фотографија од црната дупка“. И така би!

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Наука

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Read more

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе