Запознајте ја Сана Марин, најмладата премиерка во светот

Има 34 години и е најмладата премиерка во светот. Станува збор за Сана Марин, новата премиерка на Финска.

34-годишната министерка за транспорт од Социјалдемократската партија на Финска стана новата премиерка на земјата. На власт дојде откако досегашниот шеф на владата Анти Рине поднесе оставка. Со тоа, таа стана најмладата шефица на влада во светот и е трета премиерка во историјата на таа земја.

„Нè чека многу работа за да ја обновиме довербата на народот“, изјави најмладата премиерка во светот пред новинарите.

Таа ќе ја предводи коалицијата составена од 5 партии, чии лидери се исто жени. Три од четири коалициони партнерки исто така немаат 35 години. Партијата на Сојуз на левицата ја води 32-годишната Ли Андерсон, Зелената лига е под водство на 34-годишната Марија Охисало, Партијата на центарот е под лидерство на 32-годишната Катри Кулмани, а Шведската народна партија на Финска е под водство на 55-годишната Ана Маја Хенриксон.

За нејзиниот приватен живот не се знае многу, израснала со две мајки и е прва во семејството која завршила факултет. Вели дека како дете се чувствувала невидливо бидејќи не можела многу да зборува за семејството. Живеела со мајка ѝ и нејзината партнерка во изнајмен стан. Во интервју за порталот Menaiset во 2015 година Сана призна дека како дете не можела отворено да разговара за нејзиното семејство.

Сепак, најголема поддршка во животот ѝ е нејзината мајка, која ѝ влева самодоверба дека во животот може да направи сè што ќе посака.

Таа е првата личност од семејството која завршила факултет, а на чело на финската влада доаѓа како мајка на 22-месечно девојче кое го има со долгогодишниот партнер Маркус Раиконен.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tyttö on tänään 4 viikon ikäinen. Otettiin sen kunniaksi perhepotretti.

A post shared by Sanna Marin (@sannamarin) on

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Свет

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Read more

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Вести

Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Читај повеќе

Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани

Читај повеќе

Нови 75 случаи на коронавирус од 830 тестирања

Читај повеќе

Стартува Flipbook Film Festival

Читај повеќе

Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници

Читај повеќе

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе