Засега се почитува прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел

Прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти во Појасот Газа, предводени од Хамас, се почитуваше до денеска, а официјални лица тврдат дека египетските посредници од двете страни се обидуваат да постигнат подолготраен договор за прекин на огнот.

Примирјето почна во петокот рано утрината, во 2 часот, со што заврши 11-дневната размена на гранатирања што предизвика ново уништување на Газа, го потресе Израел и предизвика меѓународна загриженост дека ќе има уште поширок конфликт во регионот.

Египет, земјата која посредуваше во завршувањето на конфликтот со помош на САД, во петокот околу пладне испрати делегација во Израел да разговара за зајакнување на примирјето, вклучувајќи и испраќање помош за Палестинците во Газа, изјавија претставници на Хамас за британските медиуми.

Делегатите оттогаш посредуваат меѓу Израел и Газа, додека преговорите продолжија и денеска, соопштија палестинските власти.

И покрај вчерашните судири меѓу израелската полиција и палестинските демонстранти во Ерусалим, од денеска изутрина нема извештаи за ракетни напади на Хамас од Газа или израелски воени напади врз енклавата.

Американскиот претседател Џо Бајден пред два дена изјави дека Вашингтон ќе работи со Обединетите нации на доставувањето хуманитарна помош во Газа, како и помош во градењето, со внимателност оваа помош да не се користи за вооружување на Хамас, движење кое Западот го смета за терористичко.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Прв проблем во ПСЖ: Меси одби да се поздрави со тренерот по замената

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Свет

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Read more

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Read more

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Read more

Харизматичен и побожен: Талибански лидер се најде на листата 100 највлијателни луѓе нa Time

Read more
 

Вести

И Заев и Мицкоски убедени во победа на локалните избори

Читај повеќе

Мицкоски: Освен морална, мора да има и кривична и политичка одговорност

Читај повеќе

Заев: Трагедијата во Тетово да не се користи за политичко профитерство

Читај повеќе

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Читај повеќе

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Читај повеќе

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Читај повеќе

МЗ: Во Скопје има 139 заразени основци и 70 средношколци од коронавирусот

Читај повеќе

Нови 154 случаи на COVID-19, пријавени се 12 починати лица

Читај повеќе