Засиленото опаѓање на косата може да укаже на недостаток на хранливи материи и разни здравствени проблеми

Губењето на косата обично не е нешто за што треба да се грижите, но ако вашата коса опаѓа прекумерно, лекарите истакнуваат дека тоа може да биде знак за некој основен здравствен проблем.

Сите луѓе секојдневно губат коса. Губењето на неколку прамени додека се туширате или ја четкате косата обично не е причина за загриженост и нормално е да паѓаат до 100 влакна секој ден.

Трихологот Анабел Кингсли објасни дека косата е „несуштинско ткиво“, што значи дека нејзините потреби во нашите тела се „последниот приоритет“. Значи, ако нешто не е во ред на друго место, вашето тело ќе направи сѐ што може за прво да го реши тој проблем, оставајќи ја вашата коса без хранливите материи што ѝ се потребни.

Прекумерното опаѓање на косата е познато како телоген ефлувиум и може да има неколку различни причини. Сепак, најчесто состојбата е предизвикана од некој вид на недостаток на витамини во телото.

„Најчестите причини за телоген ефлувиум се недостаток на железо, витамин Б12 и витамин Д, нарушувања на тироидната жлезда вклучувајќи хипотироидизам и хипертироидизам и брзо губење на тежината“, вели Анабел Кингсли.

Сепак, може да има и други причини, кои вклучуваат лоша исхрана поврзана со прескокнување оброци или ограничување на групи на храна, стрес, високи температури, операција под општа анестезија, одредени лекови, па дури и започнување или прекинување на апчиња за контрацепција.

Во случаи кога висока температура или болест предизвикуваат опаѓање на косата, проблемот може да се реши откако вашето тело ќе се избори со болеста и ќе се вратите во вообичаената здрава состојба. Сепак, тековните здравствени фактори како што се недостаток на витамини или нерамнотежа на тироидната жлезда може да значат дека вашето губење на косата ќе трае подолго.

Општата лекарка и нутриционист Сара Бруер објасни како анемијата може да предизвика губење на косата.

„Анемија буквално значи 'без крв' и се однесува на ниско ниво на хемоглобин што може да значи дека клетките на фоликулите на косата не добиваат доволно кислород за нивните потреби“, рече таа.

Феритинот е протеин кој складира железо и неговото ниво опаѓа кога нивото на железо е ниско. Оние што јадат месо се помалку склони кон анемија од дефицит на железо од оние што не јадат месо, бидејќи месото е богато со железо. Железото од растително потекло се наоѓа во гравот, мешунките и сувото овошје, а полесно се апсорбира кога се консумира со извор на витамин Ц како што е свеж сок од портокал.

Стресот може да предизвика и губење на косата, бидејќи хормоните на стрес предизвикуваат стеснување на крвните садови, што го намалува протокот на кислород и хранливи материи во фоликулите на косата. Продолжените периоди на стрес може да го скратат животниот циклус на косата, што може да значи дека ќе изгубите многу коса одеднаш, што ќе предизвика брзо проретчување.

Откривањето на причината за опаѓање на косата е клучно за помош при лекувањето, а темелното тестирање на крвта е клучно за наоѓање на најдобрите опции за третман и основната состојба. Доколку забележите опаѓање на косата подолго од 3 месеци, се препорачува да посетите лекар.

реклама

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе