Заспивање пред телевизор  - лоша навика од која треба да се ослободите

После долг и напорен ден, многу луѓе сакаат да се склопчат во дневната пред ТВ и постепено да заспиваат. Некои луѓе воопшто не можат да заспијат без ТВ.

Научниците укажаа на штетноста на ваквите навики, пишува The Daily Mail.

Човечкиот мозок ги следи непознатите звуци и гласови додека спиеме за да остане внимателен на потенцијалните закани, според една нова студија. Истражувачите во Австрија ги проучувале спијачите и ја мереле нивната мозочна активност како одговор на познати и непознати гласови.

Зголемено внимание на мозокот е забележано во раните фази на спиење

Слушањето на непознати гласови во сон предизвикало човечкиот мозок да се вклучи во слушањето на тие гласови за време на делот од спиењето без брзи движења на очите (NREM), првата фаза од спиењето. Сепак, истражувачите не го забележале истиот ефект за време на REM, најдлабоката фаза на спиење, веројатно поради промените во микроструктурата во мозокот, велат тие.

Иако очите ни се затворени, мозокот продолжува да ја следи околината додека спиеме, балансирајќи ја потребата за заштита на спиењето со потребата да се разбудиме. Еден начин да се постигне ова е селективно да се одговори на непознати гласови наместо на познати, велат експертите.

Причината е веројатно еволутивна

Тоа може да се објасни со долгиот процес на човековата еволуција и потребата за брзо будење на потенцијалната опасност, која се карактеризира со помалку познати звучни знаци.

Севкупно, студијата сугерира дека непознатите гласови - како оние што доаѓаат од ТВ - го спречуваат мирниот ноќен сон, бидејќи мозокот е на поголема будност. Студијата беше предводена од истражувачи од Универзитетот во Салцбург и објавена во списанието JNeurosci.

„Нашите наоди ги истакнуваат разликите во одговорите на мозокот на аудитивни дразби врз основа на нивната важност за оној што спие“, вели тимот во својот труд. „Резултатите сугерираат дека нејасноста на гласот е силен промотор на одговорите на мозокот за време на фазата NREM на спиењето“.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Живот

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Read more

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе