Застанува речиси цела Германија поради масовниот штрајк на синдикатите

Во Германија денеска ќе се одржи најмасовниот штрајк во последните три децении, а лидерот на германскиот синдикат за услужни дејности „Верди“, Франк Вернеке, изјави дека штрајкот е прашање на опстанок на илјадници луѓе кои се борат за повисоки плати додека расте инфлацијата.

Според најавите на синдикатите, во Германија речиси сѐ ќе запре, пренесува Deutsche Welle.

Возовите нема да сообраќаат речиси воопшто, а од аеродромите ќе работи само берлинскиот.

Градскиот превоз треба да запре во седум од 16-те провинции.

Штрајкот ќе остави милиони луѓе без редовен превоз, а патиштата најверојатно ќе бидат заглавени со автомобили.

Ваков предупредувачки штрајк свикаа двата главни синдикати, Синдикатот на железничарите и транспортни работници (ЕВГ) и Синдикатот на услужни дејности „Верди“.

Синдикатите бараат повисоки плати поради поскапувањата, како и подобри услови за работа за речиси 2,7 милиони вработени во јавниот сектор и транспортните дејности.

Од утре почнува новата рунда преговори.

„Верди“ бара зголемување од 10,5% за јавните службеници, чии плати се еднакви на примањата на многу вработени на аеродромите или во јавниот превоз, но минималното зголемување да биде 500 евра месечно бруто.

Синдикатот ја одби понудата на работодавачот поскапувањето да биде 5% и да се изведе во два чекора, како и да се исплати еднократен износ од 2.500 евра.

На синдикатот ЕВГ слично му понудија и Германските железници и педесетина други железнички компании. ЕВГ го одбива ова, барајќи 12,5 отсто% поголеми плати и најмалку 650 евра месечно.

Анкетата на агенцијата за истражување на јавното мислење YouGov покажува дека 55% од граѓаните го поддржуваат штрајкот.

Синдикатите најавија дека штрајкот ќе трае еден ден и дека состојбата ќе се нормализира веќе утре.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Read more

Како да користите Google Maps кога немате интернет конекција?

Read more

Свет

ЕУ со санкции удри по рускиот гас

Read more

Илјадници жени во Франција маршираа против екстремната десница

Read more

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more
 

Вести

Таравари почна со разрешувања на клиниките – први на удар економските директори

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

ЕУ со санкции удри по рускиот гас

Читај повеќе

Објавена програмата за десеттото издание на Скопје Синема Сити

Читај повеќе

Илјадници жени во Франција маршираа против екстремната десница

Читај повеќе

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Читај повеќе

Левица: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Читај повеќе

ЦУК: 2.699 повици на 112 во последното деноноќие

Читај повеќе

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Читај повеќе