Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Човек може да стане зависен од скоро сè, вклучително и порнографија.

Иако многумина ја сметаат порнографијата само како збир порнографски филмови, видеа или слично, желбата да се гледа порнографија кажува многу за сексуалниот идентитет на една личност. Половиот идентитет се развива на рана возраст кај луѓето и врз неговиот развој можат да влијаат голем број фактори во текот на животот.

Зависноста од порнографија се развива поради чувството на задоволство и уживање што се јавува за време на или по гледање порнографска содржина. Сепак, како и секоја зависност, во позадина постои едноставен преглед на човечката психа. Самиот поим за зависност од порнографска содржина не е медицински потврден и не се третира официјално, но се смета дека секое претерување укажува на специфичен психолошки проблем.

Студија од 2015 година покажа дека по само 300 милисекунди гледање порнографија, се случуваат промени во активноста на централниот нервен систем. Предизвикува иста реакција во мозокот кога зависник од дрога гледа прибор за дрогирање или слики поврзани со дрога.

Симптоми на зависност од порнографија

Зависностите како ментална или физичка состојба се јавуваат кога веќе не можеме да функционираме без нештото и кога тоа почнува да ни создава тешкотии во секојдневниот живот. Во медицинска смисла, зависноста е хронична и повторувачка болест и се јавува како резултат на стимулација на активноста на централниот нервен систем. Кога ќе ја постигнеме оваа состојба со злоупотреба, во оваа смисла, се развива прекумерна потрошувачка на порнографска содржина, болест или зависност од порнографија.

Сепак, лицето кое сака да гледа порнографска содржина одвреме-навреме и ужива во тоа, не е автоматски зависно од порнографија. Неопходно е да се направи разлика дали станува збор за желба или зависност.

Еве неколку симптоми на зависност од порно:

· Силна желба да се консумираат порнографски содржини

· Однесување насочено кон пребарување порнографска содржина

· Неможност да се запре конзумирањето на ваква содржина

· Губење на сексуалната желба во реалниот живот

· Чувство на возбуда исклучиво со порнографска содржина

· Губење на чувството за привлечност кон други луѓе

· Криење на порнографските материјали од партнерот/партнерката

· Физичка болка на гениталиите

· Чувство на лутина и беспомошност поради постојаната желба за порнографија

Зависноста од порнографија не се разликува премногу од другите зависности, како од дрога, цигари или алкохол. Сите тие се засноваат на процесот во кој едно лице бара содржина (во овој случај порнографија), чувствува задоволство само кога ќе го добие, и додека го нема, чувствува болка, тага или празнина.

Дополнителни проблеми

Луѓето кои се зависни од порнографија можат да имаат големи потешкотии во врските и наоѓањето партнер. Покрај тоа што поради порнографска содржина имаат нереална идеја за тоа како треба да изгледа или да се однесува нивниот партнер, тие тешко можат да почувствуваат сексуална возбуда кон вистинската личност.

Ова предизвикува осаменост и, следствено, дополнително ја поттикнува зависноста. Освен самотијата во смисла на наоѓање партнер, не е невообичаено зависна личност да биде целосно воздржана да се поврзе со луѓе и на тој начин да изгуби пријателства или да не создаде нови.

Поради зависноста од порнографија, лицето може да го троши своето време на консумирање наместо да го користи своето време корисно. Ова може да предизвика потешкотии на факултет, училиште, па дури и на работа. Луѓето кои се зависни често се немирни и вознемирени кога се воздржуваат од зависноста, што го отежнува нормалното секојдневно однесување.

Терапија за зависност од порнографија

Иако медицинската заедница не ја признава зависноста од порнографија како болест, сите потешкотии со менталната состојба во секојдневниот живот треба да се третираат правилно. Компулсивната консумација е посебен услов што треба да се третира за да им се олесни животот на зависниците.

Вие не мора сами да ја лекувате зависноста, но секогаш можете да контактирате со вашиот лекар, кој ќе ве упати на психолог. Со разговор, групна терапија или бихевиорална терапија, би можеле да го решите проблемот и на тој начин да престанете да влијаете негативно на вашиот живот и на луѓето околу вас.

реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Read more

Љубов и секс

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Read more

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Read more

134 оргазми за еден час и други неверојатни секс рекорди

Read more

Зошто е важно да бидете искрени од првиот ден во врската?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Читај повеќе