Зависноста од смартфоните е пострашна отколку што си мислиме

Истражувачи од Кралскиот колеџ во Лондон направија мета-анализа што опфати повеќе од 40 различни студии и врз основа на тоа дојдоа до заклучок дека просечно 23% од децата, тинејџерите и младите до 25 години патат од зависност од нивните смартфони.

Во сите студии вкупно биле анализирани 41.871 испитаник. Во секоја од нив било откриено дека 10 до 30% од испитаниците пателе од ова пореметување. Пронајдена е конзистентна асоцијација меѓу PSU (Problematic Smartphone Usage – проблематично користење на смартфоните) и проблемите со менталното здравје.

Меѓутоа, концептот на зависност од паметните телефони е контроверзен во академските кругови, па затоа и беше создаден терминот PSU.

Сепак, извештаите што беа објавени по анализата, како оној во Psychiatry journal, покажуваат дека ситуацијата е пострашна отколку што си мислиме бидејќи постојат доволно докази дека оваа состојба треба да се разгледува како психолошки проблем.

Заклучоците укажуваат дека има итна потреба да се развијат алатки кои ќе ја спречат појавата на PSU и да се осмислат соодветни интервенции што ќе го намали бројот на случаи.

Ова почнаа да го прифаќаат и производителите на смартфони. На пример, Apple во iOS 13 ја лансираше опцијата Screen Time која им овозможува на родителите да го контролираат времето кое нивните деца го поминуваат со телефонот во раце.

Во секој случај, јасно е дека новите технологии честопати најнегативно се одразуваат на најмладите кои немаат механизми за контролирање на нивната употреба.

Затоа е потребно да се најдат системски решенија што ќе им овозможат на децата и на тинејџерите да ги користат смартфоните без претерување.

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Здравје

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Магазин

  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Читај повеќе

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Читај повеќе

Медицинско чудо: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Читај повеќе
  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе