Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Б.С.Б.
/ 17.05.2022 / 08:21

Заврши опсадата на Мариупол, украинските војници се евакуирани од челичарницата Азовстал и дел од нив со руски автобуси се префрлени во болница, пренесе BBC.

Повеќе од 200 мажи се одведени во друг град, кој е под руска контрола. Целиот процес на преговори со Русите се одвивал во тајност. Изгледа дека ОН и Црвениот крст се вклучени во евакуацијата, што објаснува зошто Украинците прифатиле да бидат одведени на руска територија.

Во вечерното обраќање, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека постои само еден приоритет, а тоа е спасување на војниците.

„На Украина ѝ требаат живи хероите“, рече тој.

Не се познати многу факти за украинските војници кои беа под опсада во Азовстал, ниту што ќе се случи со нив. И двете страни, без сомнеж, ќе се обидат да ја претстават ситуацијата како лична победа – Русија бидејќи конечно ја доби контролата над овој град и Украина бидејќи војниците успеаја долго време да дадат отпор и да останат живи, пишува BBC.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more
 

Вести

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе