Заврши првото издание на Лига на нации: Нов трофеј за Роналдо и Португалија

Најновиот репрезентативен турнир во Европа го доби првиот победник – репрезентацијата на Португалија. Синоќа, Роналдо и неговите соиграчи ја совладаа Холандија и стигнаа до нов трофеј на европско тло, по оној од Европското првенство кој го освоија во 2016 година.

Португалија ја победи Холандија во финалето од Лига на нации со резултат 1:0, благодарение на Гонзало Гуедеш, кој беше стрелец на единствениот гол за земјата-домаќин.

Она што отпрвин беше замислено како турнир кој ќе претставува олеснување од „непотребните“ пријателски натпревари за загревање и темпирање на формата, прерасна во многу забавен формат на репрезентативно натпреварување, кој понуди возбуда како за играчите, така и за гледачите.

Репрезентацијата на Португалија, предводена од феноменалниот Кристијано Роналдо, стана првиот победник на Лигата на нации, чие финале се одржа во оваа земја. Голот на Гонзало Гуедеш се покажа како клучен, откако Холандија имаше голем дел од поседот, но ниту еднаш не се закани сериозно по голот кој го бранеше Руи Патрисио.

Бернардо Силва беше прогласен за најдобар играч на финалниот турнир, додека Кристијано Роналдо си отиде со признанието за најдобар стрелец, благодарение на хет-трикот кој го постигна во полуфиналето против Швајцарија.

Во натпреварот за третото место, Англија ја победи Швајцарија по изведувањето на пенали, откако по регуларните 90 минути и 30-минутното продолжение натпреварот заврши со резултат 0:0.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Фудбал

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Read more

Гуардиола најави ремонт: Ништо страшно, никој не е вечен

Read more

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

Read more

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Read more

Спорт

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе

Гуардиола најави ремонт: Ништо страшно, никој не е вечен

Читај повеќе
  • play_arrow

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Читај повеќе

Новак Ѓоковиќ повеќе нема коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

Читај повеќе
  • play_arrow

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Читај повеќе

ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Читај повеќе