НАЈГОЛЕМИОТ ПАЗАР НАЈАВИ

Заврши растот на цените на половните возила

Повеќе од две години дилерите на половни автомобили ги тријат рацете од среќа, но сега се чини дека ситуацијата се менува.

 

Вакви се најавите од најважниот светски пазар, САД, кој продолжува да диктира трендови во речиси сè. Со пандемијата на коронавирус, понудата на нови возила се намали поради проблеми со снабдувањето со чипови, па цените на половните автомобили почнаа да растат на невидено ниво - некои користени автомобили беа поскапи од новите автомобили.

New York Times пишува дека цените на половните возила сега паѓаат, односно пазарот се нормализира, паралелно со драматичната криза на големите трговци на мало како што е Carvana. Во последниот квартал од минатата година, Carvana имаше загуба од 500 милиони долари и отпушти 4.000 вработени.

Вредноста на користените возила во САД минатата година падна за 14 отсто, а годинава ќе падне за уште четири отсто. Причини?

Американците купуваат помалку користени автомобили поради стравувањата од рецесија и зголемените каматни стапки на хипотеките, кои се зголемуваат за да се намали инфлацијата.

Американските трендови обично се важни и за европскиот пазар, па ќе видиме што нè чека.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе