Свет

Заврши спасувачката операција кај урнатиот мост во Џенова

19. август 2018 - 13:45 | МИА

Џенова, 19 август 2018 (МИА) - Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на мостот Моранди во Џенова. Официјално, во несреќата загинаа 43 лица.

Деветмина повредени се задржани во болница, од кои четворица се во критична состојба, соопштија локалните власти.

Иако судбината на сите оние кои се водеа за исчезнати веќе е јасна, спасувачката служба посочи дека нивната работа продолжува со цел да се осигураат дека ниту едно лице не е останато под урнатините.

Спасувачите оценуваат дека нема повеќе загинати лица, но имаат задача да го обезбедат местото на несреќата и да помогнат да се установат причините за трагедијата.

Мостот Моранди, дел од автопатот А10, се урна во вторникот.

Бетонскиот мост Моранди беше изграден во 1967 година, а реконструиран во 2016 година.

Коментирај