Збогум Opportunity - роверот на Марс згасна по 15 години

Роверот Opportunity на НАСА беше направен да оперира само три месеци, но продолжи да работи уште 15 години откако слета на Црвената Планета. Вчера од НАСА соопштија дека е прогласен за мртов.

Роверот со шест тркала што помогна во прибирањето критични докази дека Марс порано можеби бил планета на која имало услови за живот, беше исклучително агилен до пред само осум месеци, кога го снајде конечната судбина – силна песочна бура.

Контролорите на лет се обидуваа многу пати да стапат во контакт со роверот и во вторникот вечерта пратија последна серија команди за опоравување, како и последната песна за будење – „I'll Be Seeing You“ на Били Холидеј.

Роверот Opportunity го надживеа својот близнак Spirit за неколку години. Двата бавни ровери слетаа на спротивни страни од планетата Марс во 20114 година за мисија што првично беше планирано да трае 90 дена.

Пред да прекине комуникацијата, Opportunity имаше поминато рекордни 45 километри на Марс и работеше подолго од кој било друг ровер, каде било досега.

Најголемо откритие на Opportunity, заедно со Spirit , беа доказите дека на Марс многу одамна имало вода на површината и можеби имало услови за живот за микроби.

По песочната бура, веќе немаше контакт со Opportunity и по илјада испратени пораки без одговор, НАСА реши да ја прогласи мисијата за завршена. Научниот свет го смета овој настан за „крајот на една ера“.

Opportunity беше петтото од осум вселенски летала што успешно слетале на Марс досега, сите на НАСА. Само две уште функционираат: роверот Curiosity кој е таму од 2012 година и најновиот „посетител“ на Црвената Планета, InSight.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе