Збогум, Сан Сиро: Милан и Интер се договорија да го срушат легендарниот стадион

По Висенте Калдерон на Атлетико Мадрид, уште еден култен историски стадион заминува во историјата. Вчера италијанските гиганти Милан и Интер објавија дека постигнале договор за изградба на нов стадион, поради кој ќе биде срушен легендарниот Сан Сиро.

Според претседателот на Милан, Паоло Скарони, стадионот ќе биде срушен, а во истиот кварт наречен Сан Сиро ќе биде изграден нов, современ стадион кој ќе одговори на потребите на двата клуба.

Стадионот Џузепе Меаца, или Сан Сиро, како што повеќемина го знаат, беше домаќин на четири финалиња од Лигата на шампионите и уште многу, многу дерби натпревари помеѓу миланските тимови и некои од најголемите европски гиганти, но во последните неколку години очајно му беше потребно реновирање. Сега, двата клуба се решија да вложат сериозно големи средства за да изградат нов стадион, наместо да се обидуваат одново да го реновираат стариот.

„Работите одат според планот. Стариот стадион ќе биде срушен, а на неговото место ќе никнат станбени згради“, изјави Скарони.

Според планот на двата клуба, Сан Сиро ќе биде срушен за да се ослободи место за цел комплекс на станбени згради кои ќе вдомат голем број луѓе. Новиот стадион, пак, ќе биде сместен во истиот кварт кој го носи името Сан Сиро и ќе биде изграден според најсовремените прописи, со цел да ги задоволи потребите на клубовите во иднина.

Градоначалникот на Милано, Бепе Сала, неколкупати досега изјави дека не е голем фан на одлуката на клубовите, но дека ќе ја даде потребната дозвола доколку Милан и Интер се договорат за изградба на нов стадион. Тој во април изјави дека преферира да го види Сан Сиро одново реновиран, бидејќи стадионот претставува историски споменик и наследство на градот, кое со години е третирано како „светилиште“ на фудбалот.

Ако работите се одвиваат според планираното, новиот стадион би требало да биде пуштен во употреба за сезоната 2022/2023.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Фудбал

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Read more

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Read more

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Спорт

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе