Зделка на годината: „Ferrero“ ја мерка „Nestle“

Италијанската компанија „Ferrero“ сака да ја преземе чоколадната филијала на „Nestle“ во САД, под која се проиведува брендот Crunch.

„Ferrero“ понудил 2,5 милијарди долари за преземањето и се очекува зделката да биде завршна за една недела.

Според светските медиуми, италијанскиот гигант нема конкуренција за ова преземање со кое ќе стане третиот најголем производител на кондиторски производи во САД.

„Ferrero“ лани оствари промет од 10 милијарди евра, а има 29.000 вработени. Групацијата има 86 филијали и 22 производни погони во 170 земји ширум светот.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Бизнис

Драстичен пад на цената на биткоинот

Read more

Народна банка воведе новa веб-услуга за автоматизирано преземање податоци од Курсната листа

Read more

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе