Здрави начини како да го намалите апетитот по природен пат

А.С.
/ 03.05.2024 / 14:48

Сакате да изгубите неколку килограми, но сте уморни од постојаното чувство на глад? Многу луѓе се борат со контрола на апетитот кога се обидуваат да изгубат тежина.

Добрата вест е дека постојат многу здрави и ефективни начини да го намалите апетитот за слабеење без прибегнување кон екстремни мерки.

Од едноставни промени во животниот стил до паметни избори на храна, овие неколку стратегии ќе ви помогнат подолго да се чувствувате сити и да останете на вистинскиот пат со целите за слабеење.

Јадете повеќе протеини

Јадењето повеќе протеини може да биде како да имате тајно оружје против гладот. Истражувањата покажуваат дека протеинот ви помага да се чувствувате сити и задоволни, така што е помала веројатноста подоцна да грицкате нездрави работи.

Јадете повеќе влакна

Влакната го зголемуваат најголемиот дел од вашите оброци, правејќи да се чувствувате сити и задоволни. Замислете го вашиот стомак како голем балон - кога јадете растителни влакна, тоа е како да го наполните балонот со воздух, да го направите да се прошири и да му сигнализирате на вашиот мозок дека сте сити. Ова значи дека помала е веројатноста да грицкате помеѓу оброците. Влакната, исто така, го забавуваат процесот на варење, што ви овозможува да останете сити подолго време.

Јадете здрави масти

Не сите масти се лоши. Всушност, здравите масти се клучни за добро заокружена хранлива исхрана, особено кога се обидувате да изгубите тежина. Кога јадете масти како авокадо, јаткасти плодови и маслиново масло, на вашето тело му треба подолго време да ги свари во споредба со јаглехидратите или протеините. Ова бавно варење значи дека мастите остануваат подолго во вашиот стомак, испраќајќи сигнали до мозокот дека сте сити и задоволни. Покрај тоа, мастите додаваат вкус на вашите оброци, што ги прави позадоволувачки и попријатни.

Хидратирајте се

Пиењето соодветни количества вода помага да се спречат тие досадни болки од глад и дури може да ве натера да се чувствувате посити подолго време. Всушност, според една студија од 2014 година објавена во списанието за природни науки, биологија и медицина, луѓето кои пиеле повеќе вода пред оброците имале намален апетит и поголемо губење на тежината во период од осум недели. Понекогаш кога мислите дека сте гладни, вашето тело може да биде жедно, па пиењето вода може да ви помогне да сфатите дали вашиот стомак навистина татне или само малку дехидрира.

Спијте доволно

Кога сте добро одморени, хормоните на вашето тело се во хармонија, со контролирани нивоа на грелин (хормон на глад) и лептин (хормон на ситост). Помислете на грелинот како гремлин што ве тера да копнеете за грицки, особено доцна навечер. Кога сте лишени од сон, грелинот се зголемува, што ве прави да се чувствувате погладни и со поголема веројатност да посегнете по кесичка чипс. Од друга страна, лептинот, хормонот кој му кажува на вашиот мозок дека сте сити, дреме кога сте лишени од сон, поради што се чувствувате незадоволни дури и после јадење.

реклама

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе