Здравите деца мора да внесуваат глутен во исхраната

Со оглед на тоа дека денес во супермаркетите се нудат најразлични производи без глутен, оваа храна треба да биде на менито на децата само ако патат од интолеранција на глутен, или поточно од автоимуната болест цилијакија, истакнуваат лекарите од Германското здружение на педијатри.

Цилијакија е хронично заболување што се карактеризира со интолеранција на глутен, што е составен дел на голем број намирници што ги внесуваме во секојдневната исхрана. Се појавува како хронично воспаление на цревата и често се јавува токму кај најмалите.

При ваква дијагноза, безглутенската исхрана е неопходна, но кај здравите деца нема никаква потреба од храна без глутен за да не дојде до недостиг на останатите хранливи состојки важни за нормален раст и развој на детето.

Храната без глутен најчесто содржи повеќе маснотии, шеќери и сол, а помалку витамин Б, железо и фолна киселина. Поради тоа, ако исхраната на деца кои не боледуваат од цилијакија е баззирана само на вакви производи, може да резултира со нуспојави, како прекумерна дебелина.

Луѓето кои јадат безглутенска храна без да имаат здравствени причини за тоа, внесуваат и помалку растителни влакна што се важни за здрав систем за варење, предупредуваат лекарите и додаваат дека со исфрлање на глутенот од исхраната на деца кои не се болни од цилијакија може да направите поголема штета отколку корист.

Глутенот е мешавина од два вида протеини – глутенин и проламин – што најчесто се наоѓаат во житарки како пченица, ‘рж и јачмен, како и во намирници за кои повеќето луѓе не знаат дека содржат глутен, како крем супи, соја сос и пиво.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Read more

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе