Здравите навики се стекнуваат рано – Виталиа совети за почеток на школската година

Често се вели дека „лошите навики тешко се менуваат“, но истото важи и за добрите навики, кои откако еднаш ќе бидат стекнати, најчесто остануваат со нас до крајот на животот. Најдобриот пример за ова се навиките во исхраната, кои најчесто ги стекнуваме на помала возраст и потоа ги практикуваме цел живот без воопшто да забележиме дека тоа се наши лични, стекнати преференци.

Особено кај децата во формативни години кои се сѐ уште во училишните клупи е исклучително важно редовно и правилно да се хранат за да создадат добра основа за здрав живот. Правилната исхрана ќе му даде на детето енергија, ќе ги зајакне неговите коски, а редовноста на оброците ќе помогне на детето да се заштити и да ги спречи хроничните дигестивни болести во иднина.

Но, што сѐ опфаќа „правилната“ исхрана и како истата да ја направиме „редовна“?

Македонската компанија за здрава храна Виталиа има неколку совети за вас кои ќе ви помогнат полесно да се справите со овој предизвик.

За почеток, најважно е да идентификувате што му е потребно на детето во секојдневните оброци. Разновидна храна полна со нутриенти, свежи производи, како и храна богати со растителни влакна треба да бидат дел од приоритетите при креирање на детското мени. А бидејќи обично семејството има најголем ефект кон формирањето и развојот на карактерот и навиките кај децата, најдобро е едукацијата за она што е „добра храна“ да започне од домот. Тоа најдобро се прави преку поставување на позитивни примери, кои доаѓаат од родителите, браќата и сестрите. Затоа, при следниот појадок додека подготвувате вкусни мусли за сите, објаснете им на децата зошто тие се идеална храна за почеток на денот. Муслите се лесни, брзи за подготовка и му даваат енергија на телото за цел ден, а во комбинација со јогурт делуваат добро и на целиот метаболизам, освежувајќи го и будејќи го со своите пробиотски својства. А кога детето ги гледа родителите, често се решава да ги копира нивните постапки – оттаму и важноста на оставањето на добар пример.

Брз и здрав појадок

Сепак, не секогаш ќе имате време да јадете сите заедно во удобноста на вашиот дом. Понекогаш, децата брзаат за на училиште и поради тоа појадокот или ручекот мора да ги јадат таму, па затоа е добра идеја секогаш да имате на располагање брз, но здрав оброк за нив. Ако повторно се решите за мусли, тогаш каталогот на Take Away Muesli за инстант подготовка на Виталиа нека ви послужи како инспирација, а вашето дете може да си го одбере омилениот вкус.

Вкусна и енергетска ужинка – основа за исполнет ден

Бидејќи децата често имаат моменти кога им се јаде, но не сакаат да јадат целосен оброк, препорачливо е секогаш да имате подготвено соодветна, здрава ужина за нив. Дали ќе се решите за некој од различните вкусови на барови без додаден шеќер или пак за солени, крцкави крекери, знајте дека ужината е единствено корисна кога носи додадена вредност. Ваквите здрави закуски ќе го научат детето дека здравата храна навистина може да носи задоволство, а не само да биде обврска.

Правилната и редовна исхрана е важна за луѓето од сите возрасти, но особено се потенцира нејзината важност кај децата на училишна возраст, бидејќи тогаш нивното тело сѐ уште расте и се развива, па затоа му е потребна најдобрата поддршка во овој процес. Формативните години се клучни за зајакнување на физичката способност, когнитивните функции и имуниот систем, и поради тоа Виталиа ве потсетува да му помогнете на вашето дете, помал брат, сестра или роднина, да ги научи здравите прехранбени навики и секогаш да знае точно што јаде.

Со среќа во учебната година!

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Промо

Појадок што не се прескокнува – гранола без додаден шеќер од Виталиа

Read more

Главни градови и општини од Западен Балкан заедно во кампањата „Европска недела на мобилност 2022“

Read more

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија

Read more

Има милион причини и само еден инстант начин да станеш милионер

Read more
 

Ново

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

ФФМ: Благодарност до сите навивачи кои ја бодреа Македонија

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе