Здраво и вкусно: Палачинки без јајца и млеко

Пробајте го овој вкусен рецепт за палачинки без јајца и млеко.

Потребни состојки:

750 мл топла вода

250 г гриз

100 г брашно

2 лажички прашок за печиво

1 лажица сув квасец

1 лажичка шеќер

1 лажичка сол

Начин на подготовка:

Во сад промешајте ги сувите состојки. Во блендер додајте топла вода и квасец. Блендирајте полека со постепено додавање на сувите состојките додека да добиете хомогена смеса.

Покријте ја смесата со пластична фолија и оставете ја да се отстои барем 10 минути.

Додајте од смесата во загреана тава и свртете ја палачинката на друга страна откако ќе се формираат меурчиња.

Печете ги палачинките околу 2 минути. Послужете со мед или други додатоци по ваш избор.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Рецепти

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more

Шест златни правила за здраво готвење

Read more
 

Магазин

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе

Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Читај повеќе

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Читај повеќе

Уникатната убавина на Шар Планина конечно ќе биде крунисана во Национален парк

Читај повеќе