Здравствената состојба на Шумахер најдобро чувана тајна, откриени нови детали

Ф1
Б.С.Б.
/ 16.12.2020 / 15:00

Минаа скоро 7 години откако германскиот возач на Ф1 Миахел Шумахер доживеа серозна повреда на главата во текот на скијање на Алпите.

Кацигата му го спаси животот, но оттогаш светот многу малку знае за неговата здравствена состојба.

Тој беше во индуцирана кома, опериран неколку пати, а семејството внимателно го чува од вниманието на медиумите и обожавателите. Ретки се луѓето кои го посетуваат од 2013 година.

А, го посетуваат само лекари, најблиски роднини и ретки пријатели.

Меѓу нив е и неговиот добар пријател Жан Тод, кој не зборува многу за состојбата на Шумахер, но секоја негова реченица дава надеж дека Германецот ќе закрепне.

„Јас сум многу дискретен по тоа прашање, но Михаел имаше тешка несреќа која остави длабоки последици по него. Оттогаш се лекува на начин со цел еден ден да се врати во нормалниот живот“, изјави тој пред француските новинари.

За состојбата на Шумахер зборуваше и неговиот пријател Рос Брон, кој ќе ги следи настапите на Мик Шумахер во Ф1.

„Очигледно ќе биде многу интересно сега кога и Мик Шумахер ќе вози во Ф1, имам голема верба во него. Сето ова не потсетува на несреќата на Михаел, сите помислуваме колку би било убаво и тој да може да учествува во тоа“, вели Брон.

Тој додаде:

„Никој од нас не знае колку Михаел може да разбира. Ајде да се молиме дека еден ден ќе биде дел од сето ова, тоа би било одлично“, вели Брон.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе