Рецепти

Зелени палачинки со паштета од туна

6. ноември 2018 - 11:51 | МИА
Потребно е:
за палачинките:

200-250 гр брашно
1 јајце
200 мл млеко
2 лажици кокосово или маслиново масло
сол
100-150 гр блитва

за паштетата од туна:

1 конзерва туна
3 јајца
3 кисели краставички
90 гр мајонез
зрнест сенф
25 гр путер

Подготовка:

– Во еден сад ставете ги брашното и млекото и убаво разматете ги. Додадете ги јајцето, солта, маслото и ситно сецканата блитва (само зелениот дел) и убаво измешајте. Оставете ја смесата да отстои најмалку 1 час.

– Тавата во која ќе ги пржите палачинките не треба да биде многу загреана. Малку намастете ја. Ставете од смесата за палачинки и пржете ги од секоја страна по 1 минута. Оставете ги да се изладат палачинките.

– За тоа време направете ја паштетата од туна. Во блендер ставете ја туната од конзерва, варените јајца и киселите краставички. Додадете ги мајонезот, биберот, зрнестиот сенф и омекнатиот путер. Убаво изблендирајте ја содржината. Паштетата оставете во фржидер најмалку 1 час пред да ги намачкате палачинките.

– Намачкајте ги зелените палачинки со паштетата и сервирајте ги.

Коментирај