Зелени тестенини со печурки и свински врат

Кремасти и вкусни, на овие тестенини не може да им оддолеете, а брзо и лесно се подготвуваат.

Потребни состојки:

- 500 гр зелени тестенини

- 500 гр свежи печурки

- 100 гр пушен свински врат

- 1 главица кромид

- 250 мл павлака за готвење

- 2 лажички сув зачин од билки

Подготовка:

На загреано масло пропржете ситно исечениот кромид, додајте ги исечканите печурки и оставете да се крчка додека не омекнат печурките.

Потоа додадете го пушениот свински врат исечен на тенки ленти, а потоа и павлаката во која сте ги измешале зачините.

Крчкајте кратко, а потоа додадете ги претходно сварените тестенини и добро измешајте.

Продолжете да читате: Ги кршите шпагетите пред варење? Тоа е еден од „смртните гревови“ според италијанските мајстори

Пријатно јадење!

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе