Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Макфакс
/ 03.06.2023 / 11:09

Украина е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата што е под руска окупација, изјави претседателот Володимир Зеленски во интервју објавено денеска. „Цврсто веруваме дека ќе успееме“, изјави Зеленски за The Wall Street Journal.

„Не знам колку време ќе потрае. Да бидам искрен, може да оди на различни начини, сосема поинакви. Но, ние ќе го направиме тоа и сме подготвени“, рече Зеленски.

Киев се надева дека контраофанзивата за враќање на територијата ќе ја промени динамиката на војната што беснее откако Русија го нападна својот помал сосед пред 15 месеци. Зеленски минатиот месец рече дека Украина мора да почека да пристигнат уште западни оклопни возила пред да започне контраофанзива.

Тој направи дипломатски напори да ја задржи поддршката од Западот, барајќи поголема воена помош и оружје, кои се од суштинско значење за Украина да успее во нејзините планови. Русија држи делови од украинската територија на исток, југ и југоисток.

Долгиот период на суво време во некои делови на Украина ги поттикна очекувањата дека може да биде неизбежна контраофанзива. Во текот на изминатите неколку недели, Украина ги засили своите напади врз руските складишта за муниција и логистичките рути.

Во саботата, украинската војска во дневен извештај објави дека Марјинка во источниот регион Донецк била во фокусот на борбите. Украинските сили ги одбија сите 14 напади на руските сили таму, се вели во извештајот.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе