Зеленски пред ОН: Зошто руската армија е опседната со кастрирање луѓе?

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во вчерашното обраќање преку видеоврска пред Генералното собрание на Обединетите нации, повторно повика Русија да биде казнета за агресија врз неговата земја и истакна еден детаљ.

Тој предложи формирање на специјален суд кој ќе ги гони оние кои извршиле воени злосторства, а тој сè уште е на мислење дека мир може да се постигне со други земји кои воено ја поддржуваат Украина и ја казнуваат Русија.

Зеленски ја обвини Русија дека предизвикува катастрофални последици со војната, која тој ја нарече „нелегална“. За него, повикот на рускиот претседател Владимир Путин за мобилизација на 300.000 воени резервисти е показател дека Русија е несериозна кога зборува за мировни преговори. Некои Руси се незадоволни од повикот за мобилизација, а ова незадоволство го изразија со протести.

Претседателот на Украина ја осуди намерата на Русија да организира референдум на окупираните територии за да се одлучи дали тие украински територии треба да станат дел од соседната земја.

Тој изјави дека 445 нови гробници биле пронајдени во градот Изум, на североистокот на земјата, откако украинските сили го ослободиле градот. Тој истакна дека во една од гробниците бил пронајден човек кој бил кастриран, а потоа убиен.

„Зошто руската армија е толку опседната со кастрација“, праша Зеленски.

Како што јави BBC, тој 15 пати повикал на казнување на Русија, а присутните на Генералното собрание на ОН неколкупати му аплаудирале. Тој исто така повика да се заштитат животите на неговите сонародници и да се почитуваат меѓународно признатите граници на Украина. Тој ја осуди одлуката на седумте земји кои беа против тоа тој да зборува преку видеоврска и ги критикуваше оние земји кои се неутрални во војната.

Во меѓувреме, Украина и Русија направија голема размена на воени заробеници - 215 борци беа ослободени во Украина, од кои 10 странци, додека Русија прими 55 војници и прорускиот политичар Виктор Медведчук, кој беше обвинет за предавство во Украина.

Малку подоцна по обраќањето на Зеленски, високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, најави дополнителни санкции против Русија. Според него, ќе бидат санкционирани поединци, но и одредени економски сектори.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Свет

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Read more

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Read more

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more
 

Вести

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Читај повеќе

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе