Зеленски: Путин знае дека нема да остане жив по нуклеарен напад

Кајгана / МИА
/ 06.10.2022 / 15:24

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е „тешко да се каже“ дали ризикот од руска употреба на нуклеарно оружје е зголемен по последните успеси на украинската војска, но дека останува убеден дека рускиот претседател Владимир Путин нема да преживее таква ескалација на непријателствата.

Зборувајќи со претставници на меѓународниот истражувачки центар од Сиднеј, Зеленски преку видео врска рече дека на Русите им е „тешко да контролираат сè што се случува во нивната земја, исто како што не контролираат сè што имаат на бојното поле“.

Зеленски, исто така, рече дека Путин разбира дека „светот никогаш нема да прости руски нуклеарен напад“.

„Тој разбира дека по употребата на нуклеарно оружје, повеќе нема да може да си го зачува својот живот, убеден сум во тоа“, рече Зеленски.

Украинската војска во последниве денови повторно зазеде делови од територијата анектирана од Русија минатата недела, а Путин предупреди дека нема да се двоуми да употреби нуклеарно оружје за да ја спречи Украина да ја врати контролата врз областите. 

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе