Земја со 10 милиони SUV возила на улиците

Во најголемата земја на светот регистрирани се вкупно 10,15 милиони автомобили што спаѓаат во crossover/SUV/off-road возила, или 23% од сите регистрирани возила во Русија, објави Autostat.

Од вкупниот број вакви возила, најмногу се од брендот Lada, односно 1,2 милиони или скоро 12%. Секое десетто SUV возило ја носи ознаката Toyotа (1,03 милиони), додека на трето место на листата најпопуларни SUV возила во Русија е бендот Nissan (933.000).

Меѓу десетте најпопуларни брендови на автомобили во Русија кога станува збор за SUV и crossover модели, се наоѓаат и: Chevrolet (699.000), Mitsubishi (620.000), Hyundai (601.000), UAZ (598.000), Renault (492.000), KIA (444.000) и Suzuki (332.000).

реклама

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе