Земји во кои тетоважите може да ви предизвикаат проблеми

До пред неколку децении, луѓето кои се тетовираа беа мета на предрасуди и стереотипи. Се сметаше дека тетоважи имаат само затвореници или оние кои служеле војска во ЈНА.

Тетоважата се покриваше со облека, а можеше да биде и причина за отказ.

Тетовирањето не е тренд кој се појави пред неколку децении. Уште во минатото луѓето го украсувале телото на различни начини.

Во денешно време, тетоважите се дозволени, но во некои земји тетоважата сè уште може да ви предизвика проблеми.

Тајланд

Тајланд го почитува будизмот, па тетоважата на Буда се смета за навреда на припадниците на религијата.

Тајланд ги забрани тетоважите за жителите, но и за туристите. Доколку имате ваква тетоважа, најдобро би било да ја покриете со облека додека престојувате таму.

Данска

Во 1996 година, Данска донесе закон со кој забрани тетовирање на дланки, врат и лице.

Но, Данците се премногу либерални, па ако се прошетате низ Копенхаген, ќе ги забележите луѓето кои не го почитуваат овој закон.

Хаваи

На Хаваи е дозволено тетовирање на уво и очниот капак, само во присуство и дозвола од лекар.

Северна Кореја

Како и сè останато, тетовирањето е под надзор на Комунистичката партија. На пример, не смеете да го истетовирате зборот „љубов“ доколку се однесува на вашето семејство, но може да истетовирате „љубов“ ако се однесува на љубов кон татковината.

Тетовирање на слика од Ким Џонг Ун е строго забрането и може да добиете казна затвор.

Јапонија

Во Јапонија тетоважите се дозволени, но не смеете да ги покажувате на јавни места како што се базен, теретана или ресторан.

Германија

Во Германија се забранети нацистички тетоважи. Може да добиете казна доколку по некој случај сакате тетоважа со кукаст крст.

Исто така, не смеете да тетовирате комунистички симболи.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Чек дис аут

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Read more

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Read more

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Read more

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Магазин

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Читај повеќе

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе