Земјотрес со интензитет од 4,7 степени регистриран во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер попладнево е регистриран во Албанија.

Потресот кој траел неколку секунди е почувствуван во 17:03 часот, со епицентар во Грдец, општина Вора, кај Тирана.

Земјотресот е почувствуван и во Драч, Лежа и Фуш Круја, а предизвикал вознемиреност кај жителите.

На 15 декември, по неколкудневно мирување на тлото, во Албанија беше регистриран земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот беше почувствуван во 2:20 часот на длабочина од десет километри, со епицентар на шест километри северно од Шијак и 22 километри западно од Тирана.

На 26 ноември се случи разорниот земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала, во кој животот го загубија 51 лице, а беше предизвикана огромна материјална штета, најмногу во Драч,Тирана и Туман.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Регион

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе