Земјотрес во Грција, почувствуван и во Северна Македонија

Атина, 14 јули 2019 (МИА) – Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала попладнево е регистриран во северниот дел на Грција, соопшти грчкиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри јужно од Кожани, а поради јачината бил почувствуван и во Северна Македонија.

Меѓу земјите кои го почувствувале земјотресот се и Србија, Албанија, Црна Гора, Бугарија, Косово, БиХ, Италија и Хрватска.

Засега нема информации за евентуални повредени лица и причинета материјална штета.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Хроника

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајка

Read more

Решенија за изолација добиле 368 лица во изминатото деноноќие

Read more

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Read more

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Read more

Вести

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Читај повеќе

Решенија за изолација добиле 368 лица во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Читај повеќе

Адеми: Можеби ќе се соочиме со исти мерки ако имаме ваква ситуација и во септември

Читај повеќе
  • filter

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Читај повеќе

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Читај повеќе

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба

Читај повеќе