Земјотресот почувствуван попладне е од 5 степени по Рихтер

 Земјотресот што се почувствува попладнево во 15:25 часот е повторно од епицентралното подрачје Гостивар – Тетово со епицентар на 50 километри југозападно од Скопје и со локална Рихтерова магнитуда 5.0, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.

– Според досегашните податоци, земјотресот најсилно беше почувствуван од населението во Гостивар и Маврово со интензитет од V-VI степени според Европската макросеизмичка скала, Дебар и Кичево со интензитет V, во Тетово и Скопје со IV степени, а во Струга, Охрид, Битола, Прилеп и околината со III-IV степени според истата скала, соопшти Опсерваторијата.

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 5 степени беше регистриран утрово во 4:54 часот во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар на 50 километри југозападно од Скопје. 

Тагови
реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Каков секс сакаат жените?

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Read more

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Read more
 

Вести

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе

Се намалува бројот на нови случаи и бројот на прегледи во ковид-центрите

Читај повеќе

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Читај повеќе