Зголемена фреквенција на патници на Табановце и Јажинце

Од полноќ до 15:30 часот денеска на граничниот премин Табановце во државава влегле 2.133 патници, од кои 1.496 странски и 637 македонски.

Излез од државата, пак, оствариле вкупно 1.589 патници од кои 816 странски и 773 македонски државјани, соопштија од МВР.

Владата синоќа ги извести граѓаните дека согласно влошувањето на состојбата со COVID-19 пандемијата во регионот и големиот број нови позитивни случаи, влезот на македонски граѓани во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина нема да биде дозволен без приложување негативен ПЦР-тест, не е постар од 48 часа од моментот на влез во овие земји.

Можноста за влез на македонски државјани во Косово без ПЦР-тест останува, но Владата апелира до граѓаните да не патуваат надвор од земјата доколку немаат неодложна потреба.

Владата и здравствените власти, согласно новонастанатата епидемиолошка состојба во регионот, соопштија дека во наредните деновите ќе ја ревидираат одлуката за влез на државјани на Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина во Северна Македонија, без ПЦР-тест.

 Значително зголемување на фреквенција на луѓе се бележи во текот на денешниот ден на граничниот премин Јажинце откако има можност да се поминуваат границите помеѓу Македонија и Косово без ПЦР-тест за коронавирус, информираат од тамошната полициска станица за гранички проверки.  Според нивните податоци, од ноќеска на полноќ до 15 часот границата ја поминале околу 1.500 лица.

-Сообраќајот и преминувањето на границата се одвива тековно и без проблеми. Денес во временскиот интервал 00:00 до 15:00 часот преку граничниот премин Јажинце за влез и за излез поминале околу 500 странски државјани и околу 1.000 македонски државјани. Во периодот кога за преминување на границата требаше да се има ПЦР-тест на дневна основа поминуваа само по 15-20 луѓе, информира Жарко Трпевски, командир на граничен премин Јажинце.

По излез преку преминот Јажинце, на територија на Косово се влегува на граничниот премин Глобочица.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Македонија

Сончево и топло до 20 степени

Read more

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Read more

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Read more

Нови 725 случаи на COVID-19 од 3.342 тестирања

Read more
 

Вести

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе

Словенечки лекар се заразил по примени две дози од вакцината против коронавирус

Читај повеќе

Малолетник се обидел да обљуби девојче

Читај повеќе
  • play_arrow

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Читај повеќе