Згрутчување на крвта предизвикано од вакцината на AstraZeneca, кои се симптомите?

Згрутчувањето на крвта претставува ретка нуспојава на AstraZeneca вакцината, којашто најчесто се манифестира кај луѓе помлади од 60 години.

Иако оваа појава не е толку честа, сепак треба да обрнете внимание на симптомите кои можат навреме да укажат на можни здравствени проблеми.

Анализа на Европската агенција за лекови донесе заклучок дека згрутчувањата би требало да бидат наведени како многу редок несакан ефект од вакцината на AstraZeneca.

Состојбата што ја предизвикува се нарекува церебрална венска синусна тромбоза (CVST), кога се создаваат крвни згрутчувања во вените, а понекога може да заврши со смрт. Во загрижувачки случаи, застапени кај жени помлади од 60 години, тоа се комбинира со тромбоцитопенија, кога пациентот исто така има абнормално ниско ниво на тромбоцити.

Од британската Регулаторна агенција за лекови и здравствени производи (MHRA) велат дека системите за надзор откриваат потенцијални нуспојави на вакцината кај исклучително мал број луѓе.

Секој кој има симптоми четири дена по вакцинацијата, треба да побара лекарска помош.

Симптомите кои ги наведуваат се: појава на силна или трајна главоболка, замаглен вид, отежнато дишење, болка во градите, отекување на нозете, трајни болки во стомакот, необични модринки и точкести траги на кожата.

Британската Регулаторна агенција објави дека досега се регистрирани 79 случаи на тромбоза поврзана со низок број на тромбоцити во крвта. Оваа состојба се појавила по примање на првата доза на вакцината.

Деветнаесет луѓе починале од нарушување во згрутчувањето, од кои тројца биле помлади од 30 години.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Здравје

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Read more

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Read more

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Read more

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе