Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

МИА/КАЈГАНА
/ 07.07.2020 / 18:09

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, познат по тоа што ја негира моќта на COVID-19и сериозната зараза ја нарекува обичен грип, денеска излезе позитивен на тестот за коронавирус.

-Сите знаевме дека порано или подоцна ќе стигне до сите делови од населението. Беше позитивен за мене, рече Болсонаро, осврнувајќи се на резултатите од тестот, пренесува CNN.

Претходно денеска Болсонаро на своите приврзаници кои се собраа пред претседателството, им кажа дека ги снимале неговите бели дробови и дека се чисти, но, исто така, луѓето ги предупреди да не му приоѓаат.

Неговата канцеларија соопшти дека тој прима терапија со хидроксихлорокин и азитромицин.

Remote video URL
реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Свет

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Read more

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Вести

  • play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе

Од утре дожд и намалување на температурата

Читај повеќе

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе