Жедта не е единствениот: Пет знаци дека не пиете доволно вода

Внесувањето доволно течности во организмот е од голема важност за целокупното здравје. Овие знаци покажуваат дека не внесувате доволно вода.

Во моментот кога ќе почувствувате жед, веќе сте дехидрирале. Затоа не чекајте до последен миг да земете чаша вода, погрижете се веднаш да ги надоместите изгубените течности, особено ако сте физички активни.

Сува кожа

Еден од првите знаци на целосна дехидрација е сува и надразнета кожа која може да доведе до сериозни проблеми за целиот организам. Намаленото пиење вода значи и намалена можност телото да се поти, а со самото тоа и да се исфрлат насобраните токсини.

Потемна боја на урината

Побистра урина значи дека внесува повеќе течности. Ако урината е со потемна боја тоа значи дека би требало да пиете повеќе вода.

Не чувствувате потреба за мокрење

Во случај да не чувствувате потреба за мокрење, пиете премалку вода.

Напад на глад

Доколку среде ноќ почувствувате напад на глад, бидете сигурни дека сте дехидрирале. Консумација на храна без доволно течности го забавува метаболизмот и поттикнува создавање на масни резерви на телото. Заборавете на јадењето, напијте се чаша вода.

Суви очи

Суви и црвени очи се сигурен знак на дехидрација на телото. Неможноста на влажнење на очите особено ќе создаде проблеми кај луѓето кои носат контактни леќи.

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Здравје

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Read more

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Read more

Осум намирници кои содржат повеќе калциум од кравјо млеко

Read more

Кои намирници природно ја разредуваат крвта?

Read more
 

Магазин

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Читај повеќе
  • play_arrow

Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со телото кога ќе престанеме да јадеме?

Читај повеќе

Разбиваме митови за хороскопските знаци: Овенот не е агресивен, Ракот одлично се справува со емоциите

Читај повеќе

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Читај повеќе

Календар за прихрана: Каква храна да му давате на бебето по месеци?

Читај повеќе

Зошто мажите не се одлучуваат на брак, иако се заљубени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо темпо и без пауза: Вежби за затегнување на стомачните мускули

Читај повеќе

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Читај повеќе