Жените не ви должат ништо

Жените им го должат на другите она што секој човек му го должи на секој друг човек: свесност за нивната заедничка човечност.

Илустрација: www.audreyjl.com

Длабоко вкоренетите стереотипи за родот и социјалната хиерархија, особено во патријархалните општества како нашето, ја отежнуваат позицијата на жената во речиси секоја сфера на постоењето. Жената е предмет на стереотипни изјави и етикети и од мажите, и од жените, особено кога не зборуваме за жена во „традиционалната“ смисла, туку ги опфаќаме и транс жените и лицата кои се чувствуваат како жени. Жената е често сведувана на нејзините улоги во светот доминиран од мажите, со што се негираат интерални делови на нејзиниот идентитет.

Има многу работи кои жените не ги должат никому, ни на мажите, ниту на другите жени.

Жените не ви должат да бидат „женствени“.

Жените не ви должат да се насмевнуваат кога им се обраќате.

Жените не ви должат да се дотеруваат или да не се дотеруваат.

Жените не ви должат да се шминкаат или да не се шминкаат, ниту да даваат објаснување зошто го прават или не го прават тоа.

Жените не ви должат да раѓаат деца.

Жените не ви должат да имаат, чуваат или воспитуваат деца.

Жените не ви должат да имаат мајчински инстинкт.

Жените не ви должат да сакаат (само) мажи.

Жените не ви должат да ги привлекуваат (само) мажи.

Жените не ви должат да сакаат или да ги привлекува некој воопшто.

Жените не ви должат долги коси.

Жените не ви должат совршено мазни тела.

Жените не ви должат нежност.

Жените не ви должат сила.

Жените не ви должат да се облекуваат на одреден начин на одредена возраст.

Жените не ви должат да се однесуваат или облекуваат на каков било начин кога се мајки.

Жените не ви должат да бидат тивки.

Жените не ви должат да бидат гласни.

Жените не ви должат чист дом и зготвен ручек.

Жените не ви должат објаснувања за нивните животни избори.

Жените не ви должат објаснувања зошто сакаат или не сакаат да работат.

Жените не ви должат објаснувања како напредувале во работата.

Жените не ви должат да носат фустани и здолништа.

Жените не ви должат да не носат фустани и здолништа бидејќи „не им доликува“ на годините/типот на градба/професијата.

Жените не ви должат одговори на прашања на кои не сакаат да одговорат.

Жените не ви должат секс.

Жените не ви должат објаснување зошто ве одбиле.

Жените не ви должат благодарност за нивното место во светот.

реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Теми и коментари

Како Холанд стана Халанд?

Read more

Што (не) знам за сеопфатното сексуално образование?

Read more

Што се случува во Калчото? На врвот необично, гигантите надвор од топ 4

Read more

Ова веќе нема никаква смисла

Read more
 

Ново

ЕСМ обезбеди гас за месецов: Грејната сезона во Скопје почнува на 15 октомври

Читај повеќе

Бред Пит негира дека ги тепал Џоли и децата: Тоа е лага

Читај повеќе

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе

Ограничени маржите и за млечните производи, сега треба да поевтинат

Читај повеќе

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Читај повеќе

Лукашенко со декрет го забрани зголемувањето цени во Белорусија

Читај повеќе

Норвешка очекува рекорден прилив од продажба на нафта и гас во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Читај повеќе