Жесток прв ТВ-дуел меѓу Трамп и Бајден: Кои беа најспорните теми?

МИА/КАЈГАНА
/ 30.09.2020 / 08:37

 Кампањата на кандидатот на демократите за претседател на САД Џо Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари за само еден час, јавија американски медиуми. Тоа се случи по првата ТВ-дебата меѓу Бајден и Доналд Трамп, што се одржа во Кливленд.

Висок советник на Бајден, како резултат на хаотичната и непријателска дебата за која некои веќе тврдеа дека е најлошата во американската историја, вели дека тој ќе учествува на преостанатите дебати со Трамп.

– Да, Џо Бајден ќе се појави, рече Кејт Бедингфилд, заменик-менаџер на кампањата, по дебатата.

– Тој ќе продолжи да зборува директно со американскиот народ.

Таа истакна дека следната дебата, закажана за 15 октомври во Мајами, ќе се води во формат на градско собрание, во која ќе доаѓаат прашања од неопределените гласачи, што тие ги сметаат за „сила“ на Бајден.

Врховниот суд и номинацијата на судијката Ејми Барет од страна на претседателот Доналд Трамп – тоа беше една од првите теми на кои Доналд Трамп и Џо Бајден остро синоќа на првата од трите телевизиски дебати. Демократите и Бајден сега се против назначувањето нов судија кој ќе ја замени покојната Рут Гинзбург со приближувањето на изборите.

Бајден појасни дека нема лични мотиви да ја критикува Барет, но постапката мора да почека до февруари. Тој изрази загриженост дека Барет ќе удри против т.н. Обамакер – обезбедување здравствено осигурување на десетици милиони Американци, за што Трамп се бори да се откаже.

Откако разменија скоро пријателско климање и поздрав, дебатата брзо се вжешти, а Бајден мораше да го повика својот противник да молчи.

– Нема да замолчиш?, праша Бајден, обидувајќи се да го совлада и да разговара, додека Трамп постојано го прекинуваше.

Причината за таа реакција беше втора од главните теми на вечерта – борбата против коронавирусот.

САД се водечки во светот по број на заразени и починати од вирусот. – 7,27 милиони случаи и 209.000 смртни случаи.

Бајден го нападна Трамп за неговата борба против пандемијата, велејќи дека е во паника и не планира да им помогне на Американците да излезат од кризата.

Поранешниот потпретседател истакна дека додека САД сочинуваат помалку од пет отсто од светското население, 20 отсто од луѓето во светот кои починале од COVID-19 биле Американци.

Трамп се спротивстави на сите обвинувања со „Погрешно“, а потоа се потсмеваше на упорноста на Бајден во носењето маска за лице.

Трамп се пофали дека илјадници луѓе присуствувале на неговите политички митинзи во последните месеци, што го натера Бајден да го обвини дека ги става на ризик животот на луѓето.

Трамп го обвини Бајден дека е подготвен да ја „затвори“ целата земја за да се запре ширењето на коронавирусот. Тој се пофали дека неговата администрација ја градела најголемата економија во историјата “.

Трамп ја обвинува Кина за кризата и коронавирусот, како што тоа често го правеше во последните месеци.

Првата телевизиска дебата меѓу кандидатите за претседател на САД, Доналд Трамп и Џо Бајден се одржа на Универзитетот Кејс Вестерн Резерв, Кливленд, Охајо.

Започна без ракување меѓу кандидатите, бидејќи се применуваат мерки за пандемија. Кандидатите не носат маски за лице. Во салата има само сто гости.

Форматот на дебатата е шест сегменти од по 15 минути на следните теми: достигнувања на двајцата кандидати, Врховен суд, COVID-19, економија, расизам и насилство во градовите и изборниот процес.

Двајцата кандидати ќе учествуваат во вкупно три дебати.

Демонстрантите и активистите од обете страни на политичкиот спектар организираа демонстрации во Кливленд на почетокот на дебатата.

Неколку часа пред дебатата, Бајден и кандидатот за демократски потпретседател Камала Харис ги објавија своите даночни пријави.

Претходно, Tрамп влезе во уште еден скандал во врска со неговото одбивање да објави даночни декларации и откритијата на печатот дека тој платил сомнително малку даноци во последните години – 750 долари.

Доналд Трамп се бранеше тврдејќи дека платил високи даноци, а неговата можност да ги избегне е едноставно да ги искористи законските дупки за тоа.

Бајден, од своја страна, се обиде да ја претвори темата во осуда на републиканските даночни реформи, истакнувајќи дека Трамп плаќа помалку федерални даноци отколку наставниците.

– Објавете ги даночните пријави, инсистираше поранешниот потпретседател откако шефот на државата рече дека платил 38 милиони долари данок годишно и пречките за откривање на документите биле кај релевантните служби. Претходно, сепак, појаснија дека во моментот нема такви пречки.

Бајден ги призна несовршеностите на законите на земјата, заканувајќи се дека ако биде избран, тоа ќе заврши.

На тема расизам и насилство што ја погоди земјата по убиството на црнци од страна на полицајци при апсења, Трамп не ги осуди крајно екстремните манифестации на „бел национализам и расизам“ за кои често е обвинет.

Бајден ја искористи приликата пред дебатата да го „удри“ Трамп поради неговите бројни подбивања и сомнежи кон него. Како што е познато, претседателот јавно призна дека демократот е на стимуланси и не е психички здрав.

„Ова е вечер на дебата. Затоа направив слушалки и стимуланси”, напиша Бајден на Twitter под фотографијата на слушалките од телефонот и кутијата со сладолед.

Пред дебатата, Трамп побара двајцата кандидати да бидат тестирани за употреба на стимуланси, како и „уши“ од неутрална трета страна, за да се осигурат дека не носат никакви уреди што можат да пренесуваат информации. Бајден тоа го одби.

Исто така, Бајден им оддаде почит на 200.000 Американци кои починаа од коронавирус за само неколку месеци.

Трамп, од своја страна, го критикуваше Бајден во врска со откритијата за бизнисот на неговиот син Хантер. Трамп претходно го нападна Хантер за злоупотреба на позицијата на неговиот татко во администрацијата на Обама за корупциски цели. Трамп исто така рече дека Хантер Бајден добил 3,5 милиони долари од руската милијардерка Елена Батурина, сопругата на поранешниот градоначалник на Москва, Јуриј Лужков.

Анкета на CBS News покажа дека 48 отсто од гледачите веруваат дека Џо Бајден победил на дебатата, за додека 41 отсто Трамп е победник. Десет отсто не можат да издвојат јасен победник.

Remote video URL
реклама

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Министерот Спасовски позитивен на COVID-19

Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Read more

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе