Жестока реакција на Роби Телекабел: ТВ-гледачите ќе плаќаат 100 денари поскапи сметки поради Владата и националните телевизии

Сопственикот на Телекабел, Роберт Димитров, во објава на социјалните мрежи денес ги обвини телевизиите дека поради повеќе пари вршат притисок врз поединци од Владата, која во моментов за да им удоволи подготвува уредба со законска сила операторите кои ги нудат ТВ-пакетите да им плаќаат по 100 денари од претплатник. Вчера, Димитров добил информација дека Уредбата ќе се однесува на формирање некаков Фонд за помош на медиумите, а тој фонд ќе го полнат сите оператори кои ќе бидат задолжени да плаќаат 1 отсто од бруто-приходот. Прогнозира дека тоа ќе значи и поскапи сметки за ТВ-гледачите.

„Јас сум должен да се борам за интересот на компанијата, за своите вработени и корисници, па сакам сите да ја знаете вистината и последиците кои нѐ очекуваат. Се работи за наметнат проблем од страна на 5-те национални телевизии Сител, Канал 5, Телма, Алсат и Алфа кои се трудат на секој начин да дојдат до пари. Па наместо да се концентрираат да работат профитабилно, тие прават притисоци врз претставници од Владата да им обезбедат пари од операторите. Уште пред два месецa почнаа да ги бојкотираат владините прес-конференции со уцена да им обезбедат пари. Нормално, тоа никаде не се објавуваше освен на некој портал, бидеќи тие така знаат да работат – подло и по нарачка, а не транспарентно и вистинито како што и е улогата во општеството“, вели Роби Телекабел во својот статус.

Тврди дека под нивен притисок Владата пред да се распушти на последната седница изгласала измена во Законот за медуми со што оператор за да регистрира странски канал мора да обезбеди изјава од управителот на каналот заверена на нотар со која тој под целосна морална и кривична одговорност ќе потпише дека има регулирани авторски права. Според него, техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и собранискиот спикер Талат Џафери за брзо ја увиделе грешката.

„Тоа би значело дека dиректорот на Discovery треба да дојде во Македонија да потпише изјава на нотар?! И тогаш реагиравме кај Владата дека тоа не е можно да се обезбеди, но во страв од бојкот, Владата под притисок го изгласа фамозниот член. Целта беше да не можеме да ги регистрираме странските канали, а со тоа 5-те телевизии сметаат дека нивната гледаност ќе се зголеми?! Откако ја изгласаа измената на Законот сите оператори се сложивме дека ќе ги исклучиме сите канали и тоа како информација стигна до сите вас. Веднаш потоа Владините претставници увидоа дека направиле сериозна грешка, па по остварените состаноците со г-динот Спасовски, Манчевски и Џафери добивме ветување дека ќе најдат решение како да продолжиме со работа без да ги исклучиме каналите. Набрзо се воведе вонредната состојба и Владата донесе Уредба со која се стопира извршувањето на овој член и на тој начин имаме можност да ги регистрираме странските канали. До кога, ќе видиме!“, вели Димитров.

Откако ова не им успеало на националните телевизии, вели тој, тие нашле друг начин како да дојдат до нив. 

„Вчера и Министерот Дамјан Манчевски го потврди тоа на еден медиум, со образложение дека медиумите биле во криза и треба да им се помогне! Па господине Манчевски, нели ,,режимот,, на Груевски ги помагаше медиумите, а вие на секое јавно појавување потенциравте дека со тоа влијае на јавното мислење? Сега како одеднаш кога сте вие на власт обезбедувањето пари на национални телевизии не е поткуп и не е влијание на јавното мислење? Ако е помош заради пандемијата нека се пријават за добивање финансиска помош како и сите други компании во државата. Како си замислувате да земате од операторите и преку некој си Фонд со кој Владата ќе раководи, да ги делите нашите пари? И сѐ тоа без јавна расправа, без да нѐ повикате за мислење и без транспарентност каква што еден ваков трошок заслужува да има.
Во пандемија и вонредна состојба Уредба може да е оправдана само за здравството, а за давање наши пари на медиуимите, тоа не смеете да го дозволите.

Впрочем сите компании во Македонија се во криза! Зошто не се загриживте за приватните дуќанџии, угостителите, туризмот... Зошто медиумите имаат посебен третман кога и тие се приватни компании?

Ако се успешни ќе работат, ако не нека затворат или нека го продадат бизнисот. Тоа е лично нивна работа“, појаснува Димитров, кој вели дека неговите компании никогаш до сега не побарале помош од државата.

Неговите прогнози велат дека новата давачка ќе продуцира покачување на месечната претплата за гледачите, а за тоа ја критикува и власта дека потклекнала на притисокот, а министерот Манчевски како и министерот за комуникации Роберт Поповски „си нашле нови другарчиња“.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Италија забрани влез од 13 земји

Читај повеќе

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе