Жирона мора да реши еден проблем доколку сака да игра во Лигата на шампиони

Конзорциумот City Football Group, кој е сопственик на Манчестер Сити, ќе мора да го намали својот удел во шпанскиот прволигаш Жирона со цел каталонскиот клуб следната сезона да се натпреварува во Лигата на шампионите за прв пат во својата историја, објави УЕФА.

Жирона е 47% во сопственост на City Football Group од 2017 година.

На почетокот на сезоната во Жирона беа убедени дека ги следат правилата на УЕФА бидејќи конзорциумот од Емиратите нема мнозински удел.

Но, според писмото од Телото за финансиска контрола на клубовите (ЦФЦБ) на УЕФА, доволно е субјектот „да поседува 30% или повеќе од капиталот на клубот или правата на глас“, или дури и само 10% ако е негов главен акционер.

За да можат Манчестер Сити и Жирона да се натпреваруваат заедно во Лигата на шампионите, City Football Group ќе мора да го намали својот удел во каталонскиот клуб до 3 јуни, крајниот рок што го постави УЕФА.

Со цел да се избегне избрзана продажба на акции, што би била и економски неповолна, писмото на ЦФЦБ сепак им нуди на клубовите привремена опција, ограничена на претстојната сезона: трансфер на акции во фонд за доверба без права на инспекција, под контрола на УЕФА.

Минатата година, истото правило за повеќекратна сопственост доведе до три случаи против Тулуз и Милан, Астон Вила и португалска Виториа, како и Брајтон (Англија) и Унион Сен Жилоа (Белгија).

УЕФА конечно ги затвори трите досиеја по „значајните промени“ во тие клубови за да го ограничи влијанието на нивните инвеститори.

реклама

Фудбал

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Read more

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Read more

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе