СЕРИЈА А 2021/22

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Напаѓачот на Милан е изненаден што Јувентус не е во игра за Скудетото и поради тоа вели дека донел правилна одлука кога го одбил клубот од Торино и заминал во Лондон.

Репрезентативецот на Франција летоска му се приклучи на Милан од редовите на Челси, но една година порано лесно можел да заврши во Јувентус.

Тогашниот предводник на „Старата дама“, Андреа Пирло, сакал да го донесе летото 2020 година, но Оливје Жиру одбил за да остане во Челси.

„Одлучив да останам бидејќи имав карти в рака и сакав да ги одиграм. Со оглед на тоа како заврши сезоната, ја донесов правилната одлука“, рече Жиру говорејќи за Il Corriere dello Sport.

„Сините“ таа сезона ја освоија Лигата на шампионите, па тек потоа Жиру замина во Милан.

„Росонерите“ в недела вечер ќе се сретнат токму со Јуве, а Жиру е изненаден од фактот што Јувентус не е во игра за врвот на табелата.

„Немаа добар почеток на сезоната, што не значи дека не се силни. Признавам, сметав дека ќе се борат за титулата. Без разлика на заминувањето на Роналдо, имаат талентиран тим. Нивниот офанзивен плејмејкер Пауло Дибала е клучен играч и шампион“.

„Јувентус сѐ уште е меѓу најдобрите клубови во Италија, се наоѓаат во добар моментум и мора да им се спротивставиме на најдобар начин. Искусни се и ќе биде грешка доколку ги потцениме“, предупредува Французинот.

Во ова дерби Милан влегува после изненадувачкиот пораз од Специја во кој судијата Марко Сера направи огромна грешка кога го пресече голот за 2:1 на Милан, досудувајќи фаул наместо да почитува предност.

„Му се гледаше во лицето дека беше вознемирен. Се извини, но за жал вакви работи се случуваат. Моравме да победиме, а загубивме. Фрустрирачки е, но и ние носиме вина. Можевме да постигнеме втор гол, а сега треба фрустрацијата да ја претвориме во мотивација за да одиграме одлично против Јуве“.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе