Жиру го замолкна Бензема: Јас сум картинг светски шампион

По омаложувачките зборови испратени од напаѓачот на Реал Мадрид, се јави и прозваниот Оливје Жиру кој врати мило за драго.

„Не може да споредувате Ф1 со картинг. Дури и сум нежен со зборовите“, рече пред некој ден Бензема опишувајќи го Жиру и споредувајќи го со него.

Нормално, се очекуваше одговор и од Жиру. Напаѓачот на Челси во интервју за Befoot мудро му врати на Бензема, исмевајќи го дека тој стана светски шампион со Франција, а Бензема не беше во составот.

„Викаат дека не може да се споредува Формула 1 со картинг, а јас на таа тема можам само да кажам дека јас сум светски шампион. Тоа и не е така лошо за еден картинг“, рече Жиру.

И покрај тоа што Жури беше воглавно резерва кај Арсенал, а истата судбина ја доживува и во Челси, тој и натаму ја има довербата од францускиот селектор Дидје Дешан и редовно е дел од репрезентацијата. Досега има 97 настапи и 39 голови.

Бензема, проба малку и да се извади за споредбата, иако остана на ставот дека е подобар од Жиру: „Видете, доколку бев прашан за Роналдо, тогаш тој ќе беше формулата, а јас картингот“. Сепак, и ова остава простор за дискусија бидејќи Бензема направи споредба со пензионираниот Луис Назарио де Лима Роналдо, а не со Кристијано Роналдо. Дали самобендисаниот Карим мисли дека Португалецот не е подобар од него?

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Read more

Фудбал

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Read more

Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Read more

Родман со видео-порака до новиот напаѓач на Наполи

Read more

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Read more

Спорт

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Читај повеќе

Антиќ: МЗТ да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата

Читај повеќе

Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Читај повеќе
  • play_arrow

Родман со видео-порака до новиот напаѓач на Наполи

Читај повеќе

Ќерката на Џордан откри зошто го нема на социјалните мрежи

Читај повеќе

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Читај повеќе