Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Откако нема туристи, градот е почист и потивок, велат жителите на Амстердам.

Неколку недели откако беше потврден првиот случај на коронавирус во Холандија прогласија карантин и ги затворија сите кафулиња и училишта.

Жителите велат дека надвор владее мир и спокој, а градот никогаш не бил почист. Имено, во последните 10 години Амстердам го посетуваа скоро 9 милиони туристи годишно.

„Празнотијата ја откри вистинската убавина на овој град; поминував на црвено светло на семафорот со мојот велосипед и без проблеми се движев низ сите улици кои пред пандемијата беа полни со туристи“, вели Катја Брук.

Ева де Вос живее блиску до плоштадот „Дам“ и вели дека пред нејзината куќа секој ден поминувале околу 300.000 луѓе.

Од друга страна пак, велат дека е штета што се затворени повеќето продавници, музеи, кафулиња.

„Амстердам повеќе не е Амстердам. Многу продавници се затворени. Ми недостасува живот на улиците. Сакам да се вратат туристите, но добро би било да се во помал број“, вели Де Вос.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Живот

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе