Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Жителите на населбата Ново Маало во Центар сметаат дека со проектот кој е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј Ин“ ќе се реши проблемот на многу семејства кои, како што велат, сѐ уште живеат во супстандардни услови, како да е 19 век, или биле приморани да ги напуштат своите куќи.

– Нецивилизирано место за живеење, во септички јами живеење, без одвод, буквално 19 век и сето тоа се чека заради сите тие превирања на институции – сега ќе го направиме, сега ќе го направиме, а досега ништо. Верувам дека ова е последен апел, дека треба да се почне веднаш и сега. Греота е за овие 100 до 200 фамилии што се наоѓаат на целиот простор, затоа го оправдуваме овој проект, рече денеска во изјава за медиумите Игор Стојанов, жител на Ново Маало.

Љупчо Велков, кој е исто така жител на оваа населба, изрази револт бидејќи други одлучуваат за местото каде тие живеат.

– Ние сме газди на овие куќи. Кога ќе се изградат тие згради во планот сме и ние, рече Велков, додавајќи дека не разбира зошто на некого ќе му пречат три висококатници.

Откако проектот предизвика контроверзии помеѓу граѓаните, викендов се огласи инвеститорот „МГ Фешн“ кој нагласи дека на „Холидеј Ин“ се проектира урбан и зелен комплекс и објекти со тројно намалена катност.

За утре најавија јавна презентација на проектот, а за визуелизациите кои се споделуваат на интернет, велат дека се неточни.

На социјалните мрежи веќе се спроведува онлајн петиција со наслов „Петиција против изградба на висококатници на парцелата спроти Холидеј Ин“. Досега петицијата ја потпишале речиси 9 илјади граѓани.

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска на прес-конференција рече дека стручни комисии докажале оти планот не е во согласност со Генералниот урбанистички план.

– Ние покренуваме, донесовме мораториум еднаш, донесовме мораториум втор пат, иако не смееме. Јас се соочив со кривична одговорност и денес секој може да ме гони кривично затоа што по одлука на Уставен суд, носам повторно одлука. И еве сега, пак застанувам јавно и кажувам сите предмети ги доставуваме до надлежни институции за да преземат нешто. Имаме неусогласен план, стручни комисии го докажале тоа. Постапуваме по тоа, но ако некој не го фати за гуша тој што направил план во 2012 година, тој што го одобрил, џабе ние расправаме тука. Уставен суд ви вика тоа е законски и дека не можете тоа да го направите, точно, надминати се параметри, но не сте во право, рече Богдановиќ.

Според претседателката на Државната комисија за спречување корупција, Билјана Ивановска, градоначалникот треба да размисли пред да ја донесе одлуката за давање на дозвола на планот и да ги испита сите можности за да го стави планот под суспензија.

Изгледот на зградите кај хотелот „Холидеј Ин“ за прв пат беше презентиран преку фотографија во вчерашната „Топ Тема“ на Телма. Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата се предвидени 400 станови, во кои би требало да живеат 1.200 до 1.300 луѓе.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Read more

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Read more

Без вода дел од корисниците од Општина Центар

Read more

Антикорупциска отвора предмети за „скалите на Шилегов“ и претседателката на Судскиот совет

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе