Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Сме виделе секакви морски чудовишта, но ова е секако едно од најморничавите. Имено, во близина на јапонскиот остров Авашима, нуркачите на камера фатија застрашувачки предатор.

Праисториската ајкула, попозната како ајкула-наметка (Chlamydoselachus anguineus), нормално живее на длабочина поголема од еден километар, но сега доплива малку поблиску и успеале да ја снимат со камера одблиску.

Ова животно, инаку, се верува дека е предок на денешните ајкули, а се појавило пред дури 80 милиони години.

URL

Таа се смета за жив фосил поради нејзиниот примитивен изглед, како суштество од праисторијата. Со своето издолжено тело слично како на јагула со сплескана глава, оваа ајкула малку личи на другите ајкули. Разликата е најзабележлива во положбата на устата: наместо од долната страна, устата е сместена напред на главата. Овен тоа, додека повеќето денешни ајкули имаат 5 чифта прорези за жабри, ајкулата-наметка има 6, секој со набрчкан раб. Нејзините мали заби исто така се необични, секој има 3 остри шилци.

Забележано е дека оваа ајкула плива со отворена уста, покажувајќи ги своите забележливи заби, што довело до претпоставката дека забите дејствуваат како мамка за пленот. Оваа ајкула живее во длабока вода близу до морското дно, но повремено доаѓа на површината. Се храни со длабокоморски риби и со лигни. Мажјаците на стомакот имаат два долги миксиптеригии, со чија помош во текот на парењето се пренесува спермата во женката. Овој вид е ововивипарен, што значи дека младите се изведуваат од јајцата во мајката, која потоа коти живи младенчиња. До 12 младенчиња се котат и по 2 години по оплодувањето. Со лов на други длабокоморски видови, често случајно се фаќаат и овие ајкули-наметки. Со оглед на тоа дека овој вид толку ретко се размножува, тој е многу чувствителен и се наоѓа на Црвената листа на загрозени видови на МСЗП, наведена во категорија Речиси загрозен вид.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Вести

Снупи ќе патува до Месечината

Read more

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Read more

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Read more

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе