Живот на друга планета не е опција, да ѝ помогнеме на Земјата - тврди нобеловец за астрофизика

Добитник на Нобелова награда за астрофизика смета дека човештвото треба да се фокусира на решавање на проблемите на планетата Земја, а не да бара живот или услови за живот на друга планета.

Мајк Мејор и неговот колега Дидие Квелоз, исто така добитник на оваа престижна награда, во 1995 година ја открија првата егзопланета која има сличен потенцијал за развој на живот како на Земјата.

Тие пресметаа дека таа се наоѓа на иста оддалеченост како и Земјата од нејзината ѕвезда што е како нашето Сонце и сметаат дека таму најверојатно има вода.

Оттогаш, човековото знаење за егзопланетите почна нагло да расте. Со помош на софистицирана опрема како Транзитниот сателит за истражување егзопланети на НАСА (TESS) беа утврдени повеќе од 4.000 потенцијални егзопланети.

Меѓутоа, Мејор вели дека ова положување надежи во свет надвор од нашиот Сончев Систем е „глупава идеја“.

„Ако зборуваме за егзопланети, нештата треба да бидат јасни: нема да мигрираме. Овие планети се премногу далеку“, вели тој.

Мејор додава дека и во најоптимистичниот случај на планета која не е предалеку, на пример оддалечена неколку десетици светлосни години, животот таму не е опција. Дури и таа би била предалеку.

„Зборуваме за патување од стотици милиони денови, користејќи ги средствата што ни се достапни денес. Мора да ѝ помогнеме на нашата планета Земја“, порача нобеловецот.

Климатските промени го забрзуваат темпото, се сголемува емисијата на штетни гасови, се зголемува нивото на морињата, ледените површини се топат побрзо од кога било, предупредуваат експертите од Светската метеоролошка организација.

Во извештајот на оваа организација се наведени климатските промени и нивните влијанија во изминатите пет години кои се сметаат за петте најтопли во историјата.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Наука

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Read more

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе