Животот без секс носи сериозни последици

Научниците имаат добри причини да тврдат дека сексуалната интимност е една од најважните компоненти на човечкиот живот. Иако можеби за тоа не сте свесни, кога ќе престанете да водите љубов, во вашето тело се одвиваат одредени процеси.

1. Нарушен сон

Освен појава на несоница, експертите велат дека оние кои се во период на апстиненција често сонуваат сонови во кои водат љубов.

2. Жените стануваат асоцијални

Кога водите љубов крвта се полни со одредени хемикалии поради што чувствувате цел спектар на позитивни емоции. Со одземањето на овој природен процес, се нарушува внатрешната хемиска рамнотежа во телото. Како резултат на тоа, кај повеќето жени следи депресија, пад на расположението и намалување на самодовербата. По долг период на апстиненција жените стануваат избирливи и тешко се впуштаат во нови врски.

3. Се појавува стрес

Интимноста е еден од природните начини да се ослободите од стрес. Мигрена, несоница, недостаток на апетит и сон се сигнали кои телото ги испраќа кога ни се потребни промени.

4. Пад на имунитетот

Интимноста го подобрува имунитетот, го активира производството на имуноглобулин со што се зголемува способноста на телото да се бори против болести и создава одбранбен систем.

Научна студија има покажано дека имунитетот и сексуалните односи се навистина поврзани.

5. Ментален дисбаланс

Интимноста ги стимулира менталните активности. Оние кои редовно одржуваат интимни односи имаат повеќе енергија, а според некои научници во тој случај и концентрацијата и креативноста се на поголемо ниво.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Љубов и секс

Љубов или навика: Проверете дали уште има емоции во вашата врска

Read more

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Read more

Магазин

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Читај повеќе

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Читај повеќе