Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Кајгана/МИА
/ 27.02.2021 / 10:50

Во Австралија, чекор по чекор, животот се нормализира и се враќа во состојбата од пред пандемијата на коронавирус.

Во државите Нов Јужен Велс и Јужна Австралија е дозволено танцување во клубови и на венчавки, а во државата Викторија е дозволен поголем број гледачи на спортски настани.

Во овие три земји, каде што живее скоро третина од популацијата на Австралија, не е потврден ниту еден нов случај на COVID-19, а во најнаселениот Нов Јужен Велс, не е евидентиран ниту еден случај на локално пренесување на вирусот 41 ден по ред.

Минатиот понеделник започна вакцинацијата на приоритетни групи граѓани со околу 60.000 вакцини Pfizer.

Во Австралија, досега се потврдени нешто помалку од 29.000 случаи на коронавирус и 909 смртни случаи кај пациенти со COVID-19. 

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Свет

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Read more

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: За Северна Македонија се предвидени 119 илјади вакцини

Читај повеќе

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе