Жрепката за СП е за две недели, Македонија е во третиот шешир

Ракометната репрезентација на Македонија вчера направи голем пресврт, надомести негатива од 7 голови против Фарските Острови и се пласираше на Светското првенство 2025.

Фото: РФМ

Во „Борис Трајковски“, Македонија победи со 34:26 (15:11). Пешевски со 8, Кузмановски со 7 и Митев со 6 гола ја предводеа Македонија до победата. Интересно, првиот наш гол на натпреварот всушност го постигна голманот Никола Митревски.

Светското првенство ќе се одржи од 14 јануари до 2 февруари наредната година во Хрватска, Данска и Шведска. Натпреварите ќе се играат во Осло, Хернинг, Загреб, Пореч и Вараждин.

Извлегувањето на групите се одржи на 29 мај, а според проекциите Македонија ќе биде сместена во третиот барабан заедно со Аргентина, Јапонија, Алжир, Катар, Бразил, Куба и Полска. Со оглед на тоа што во првите два барабана единствена неевропска репрезентација е Египет, многу веропјатно е овојх Мундијал за нас да биде како Европско првентсво, со тоа што само од последниот барабан може да ни се падне земја од друг континент.

Барабан 1

Данска
Франција
Шведска
Германија
Унгарија
Словенија
Португалија
Египет

Барабан 2

Австрија
Норвешка
Исланд
Хрватска
Холандија
Шпанија
Италија
Чешка

Барабан 3

Катар
Бразил
Полска
Аргентина
Куба
Македонија
Јапонија
Алжир

Барабан 4

Бахреин
Тунис
Чиле
Кувајт
Зелен 'Рт
Гвинеја
САД
вајлд-карта*

*Едната вајлд-карта ја доби САД за промоција на ракометот во оваа земја со оглед на тоа што Олимпијатата 2028 ќе се одржи во Лос Анџелес и САД како домаќин ќе учествува на ракометниот турнир. За другата вајлд-карта ИХФ допрва ќе се одлучи на која репрезентација да ѝ припадне.

реклама

Ракомет

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе