Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Б.С.Б.
/ 18.10.2021 / 19:45

Пет луѓе беа убиени во Норвешка минатата недела, но не се лак и стрела како што првично се сметаше, соопшти денеска полицијата.

Четири жени и еден маж на возраст меѓу 52 и 78 години загинаа во напад на 13 октомври во Конгсберг, град околу 70 километри западно од Осло.

Тројца беа повредени, вклучувајќи и полицаец кој не бил на должност, а би, погоден со лак и стела во раната фаза на нападот, кој траел 35 минути.

Изгледа дека напаѓачот потоа го отфрлил ова оружје, велат истражителите. Полициски инспектор изјави дека жртвите се избодени, но одби да соопшти дали станува збор за нож или поголемо оружје.

„Некои од луѓето се убиени во своите домови, други јавно“, изјави Томас Омхолт на прес-конференција.

Минатата среда полицијата соопшти дека вооружен човек со лак и стрела ги убил луѓето, а подоцна додаде дека во прашање било и друго оружје.

Инспекторот не објасни зошто им биле потребни 6 дена за да разјаснат кое оружје е користено. За виновен за убиствата се смета 37-гoдишниот Еспен Андерсен Братен, кој сега е сместен во затворена психијатриска болница.

Тагови
реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Свет

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Read more

Полска воведува задолжителна вакцинација

Read more

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе