Зидан е подготвен да го преземе Баерн, но ако го побара Јуве...

Зинедин Зидан, кој е без клуб по заминувањето од Реал Мадрид во 2021 година, размислува за можна преселба во Баерн, но извор близок до францускиот стручњак изјави дека еден клуб е приоритет на Французинот.

Тоа е торински Јувентус, за кој настапуваше од 1996 до 2001 година, кога беше продаден на Реал Мадрид за тогаш рекордна цена од околу 77,5 милиони евра.

Според германскиот канал Sport 1, Зидан е една од опциите на кои Баерн Минхен размислува за следната сезона, откако беше објавено дека Томас Тухел нема да остане по завршувањето на актуелната сезона.

URL

„Зинедин го гледа Баерн како Реал Мадрид - институција како клуб со одлично минато и одлични услови за работа. Двата клуба имаат многу сличности во начинот на работа. Во овој поглед, Баерн е тема што никогаш не ја отфрлил“, откри пријател на Зидан.

Сепак, истиот извор тврди дека Зидан сигурно би го избрал Јувентус пред која било друга опција.

„Доколку Јувентус го покани, тој би отишол таму. Но проектот на Баерн може да му биде важен и тој сигурно нема да суди за финансискиот аспект. Тој би бил идеален тренер за да го обнови имиџот на Баерн и можеби да обезбеди одреден континуитет на клупата“, објаснува познаникот на Зидан.

Зидан е невработен речиси четири години. Тој во неколку наврати одбиваше профитабилни понуди од ПСЖ, бидејќи не го сметаше проектот за здрав, но и затоа што се надеваше на селекторската позиција на Франција.

Сепак, по Мундијалот, Дидје Дешан го продолжи договорот со Француската фудбалска асоцијација и јасно е дека на таа улога ќе мора да чека уште некое време.

Како тренер на Реал Мадрид, Зидан освои три трофеи во Лигата на шампионите, два во Ла Лига, две Светски клупски првенства, два Суперкупа на УЕФА и два Суперкупа на Шпанија.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе