ЛА ЛИГА 2020/21

Зидан нема објаснување за вчерашната бламажа со Алавес

„Кралевите“ имаа мизерна вечер среде Мадрид доживувајќи неочекуван пораз од Алавес, а згора на тоа се повреди и Еден Азар.

Ниту стратегот Зинедин Зидан не можеше да си објасни како се случи синоќешниот пораз, трет сезонава во Ла Лига и втор овој месец.

„Немам објаснување. Вечерва мешавме добри со лоши периоди. Кога постигнаа гол по само пет минути игра, работите станаа комплицирани за нас“.

Во средата Реал на сличен начина славеше против Интер на гости, со гол од пенал во 3. минута. Само неколку дена подоцна, истото сценарио се повтори, но овој пат не во корист на мадриѓаните.

„Пред неколку дена во Милано одигравме навистина добар натпревар, а сега... Тоа е реалноста, нашата реалност. Мора да продолжиме да работиме, да ни се опорават играчи и да ја промениме динамиката. Немаме конзистентност“, вели Зидан.

На прес-конференцијата Зизу беше прашан како ќе им помогне на играчите да ја пронајдат таа конзистентност, на што тој не сакаше да открие.

„Морам да најдам решение заедно со играчите. Нема да го соопштам вака. Не смееме да мислиме негативно, треба да погледнеме и каде одигравме добро и да се обидеме да бидеме конзистентни“.

Да биде бељата поголема, по само 28 минути игра Еден Азар мораше да биде заменет поради повреда.

Лукас Перес донесе водство за Алавес во 5, минута од пенал, а во 49. Хоселу зголеми на 0:2. Реал Мадрид гол за утреха постигна на 4 минути пред крајот преку Каземиру.

Remote video URL
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе